Gå direkt till innehållet

Planerad dag- och spillvattenkontroll i Höörs kommun vecka 42-47

Mittskåne Vatten kommer att undersöka hur dag- och spillvatten från ett antal fastigheter i Höörs kommun leds vidare till kommunens ledningar, bland annat i Norra Rörum och Fogdarödsområdet. Vi gör kontrollen för att säkerställa att dagvatten inte leds till spillvattenledningen. Det är inte tillåtet eftersom det belastar både ledningsnätet och reningsverket. Berörda fastighetsägare kommer att få brev med information om vad som ska hända.

Det är viktigt att ledningarna för spillvatten och dagvatten från privata fastigheter är rätt kopplade till det kommunala ledningsnätet. Därför kontrolleras fastigheters VA-anslutning med hjälp av rök och färg. Mittskåne Vatten anlitar erfarna entreprenörer för att utföra arbetet. Denna undersökning kommer att genomföras av entreprenören Pollex. Här är en länk till Pollex hemsida.

Syftet med kontrollen är att hitta källor till tillskottsvatten. Tillskottsvatten är allt vatten som inte ska vara i spillvattenledningen, som dag- och dräneringsvatten, utläckande vatten från vattenledningar eller grundvatten.

Undersökningen är kostnadsfri och Pollex behöver bara komma in på tomten, inte in i byggnader. Därför behöver ingen vara hemma. Skulle Pollex behöva komma in i huset kontaktar vi dig först. Det går bra att använda vatten och avlopp under tiden som undersökningen pågår.

Hur går kontrollen till?

Den första kontrollen sker med ofarlig teaterrök. Röken pumpas in i spillvattenledningen via brunnarna i gatan. Kommer det rök ur rännstensbrunnar och stuprör indikerar detta att någon ledning antingen är otät, trasig eller felkopplad. Kommer det däremot endast rök ur bostadens avluftning är ledningarna kopplade som de ska. Finns dagvattenledningar i området som ska undersökas pumpas röken in i dagvattenledningen via brunnarna i gatan. Kommer det rök ur stuprören indikerar detta att de är rätt kopplade.

Alla fel som upptäcks utreds vidare med färgat vatten, som är ofarligt. Det färgade vattnet hälls i stuprören och därefter kontrolleras var det färgade vattnet hamnar.

Samtidigt som fastigheternas anslutning kontrolleras undersöks ledningarna i gatan med rök och färg, så att även de är hela och inte bidrar med tillskottsvatten genom inläckage.

Vad händer efter kontrollen?

När undersökningen är klar skickar Pollex en sammanställning över resultatet till Mittskåne Vatten. Skulle någon felkoppling upptäckas kommer Mittskåne Vatten tidigast i början av 2027 att meddela detta genom ett brev till fastighetsägaren tillsammans med ett åläggande om rättelse. Det innebär att du som fastighetsägare måste se till att inget dag- och dräneringsvatten når spillvattenledningsnätet. Mer information hittar du på sidan Koppla ledningarna rätt. Du kommer också att få ett brev av oss om du inte har någon felkoppling.

Var kan jag hitta mer information?

På vår hemsida kan du hitta information om kontrollen och om dagvattenhantering.

Så går kontrollen till.

Hantera dagvatten på din fastighet.

Så ska dina ledningar vara kopplade.

Sköt om ditt ledningsnät.

Om du har frågor om kontrollen eller om dagvattenhantering kan du också kontakta vår kundservice.